O chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona jest drugim po chorobie Alzheimera najczęściej występującym schorzeniem neurodegeneracyjnym. Zmniejszenie ilości komórek mózgowych (neuronów) produkujących dopaminę sprawia, że dochodzi do stopniowej utraty kontroli mięśniowej. Wraz z postępem choroby pojawiają się trudności w chodzeniu, mowie czy wykonywaniu codziennych czynności, jak ubieranie się lub mycie. 
Przyczyny choroby Parkinsona pozostają nieznane. Większość dostępnych badań sugeruje, że schorzenie wywołane jest przez nakładanie się czynników genetycznych i środowiskowych. W krajach rozwiniętych odsetek chorych szacuje się na 0,3% całej populacji i około 1% chorych po sześćdziesiątym roku życia. Schorzenie występuje również u osób młodszych, jako choroba Parkinsona o wczesnym początku.

Tempo rozwoju choroby oraz stopień niesprawności chorego jest indywidualny dla każdego pacjenta. Wielu chorych przeżywa długie lata bez cech znaczącej progresji schorzenia, podczas gdy u niektórych niepełnosprawność pojawia się o wiele szybciej. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne technologie.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie.

akceptuję